 鲜花( 10)  鸡蛋( 0)
|
9# Bluesky_AL
3 m4 C8 V) P1 [
; M; O0 k1 z. p% j9 G) [Lot Price =$150k (including school, facilities,etc)
# l2 A% X9 y- C, OLabour and Material = 2000 (sq.ft) * $80/sq.ft = $160,000 1 [5 |, s/ G) ~& C
0 B3 l& t9 B$ Z5 o1 f# z) q9 ~Project management (20% L&M) =$160,000 * 20% =$32,000
3 y+ y, k [1 p! h# Q& S
4 ?8 k% M2 k' h* M U( yGST =0 (To be rebated by Builder)
: i+ e, s0 G+ v& j5 _6 e
/ I! c- y6 g) z" H) ?$ Z, UCost before profit =$342k
" q8 R5 M0 Q8 |9 C* O6 \' L$ {# l5 j+ z( J8 v
Market price = $420k* \. @* c! ]) E
0 S: j( ]* I8 G9 k% c$ fNet Profit = $420k - $342 =$78k6 Z+ h" @4 u6 q. R3 m1 _- m
6 B: N/ z& X k7 Y$ F8 O- FRate of Profit (Builder) = $78k / ($160 + $32) = 40.625%
f- w% V* l% O1 g6 w, U0 L6 s! u# ]) n% M. Q
Rate of profit based on total price = $78k / $420k = 18.57%
" C& \" \/ W8 ^% k4 M* x f" {* t, Y T; l2 T8 c3 X$ Y
(For information only) |
|